• BIST 73.476
  • Altın 593,25
  • Dolar 2,1290
  • Euro 2,9425
  • Adana : 15 °C
  • Osmaniye : 10 °C
  • İçel : 16 °C
  • Hatay : 18 °C
  • Kmaraş : 13 °C

Sarıçam Belediyesi

07.11.2013 20:24
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Sarıçam Belediyesi, Adananın doğu tarafında,  birkaç kenar mahalle ile köyden bozma beldelerin (İncirlik, Kürkçüler, Suluca, Baklalı, Buruk, Sofulu), belediyelik vasfı kaldırılarak Sarıçam ilçesi teşekkül ettirilmiş bunlara Sabancı OSB ile Çukurova Üniversitesi yerleşke sahası da dâhil edilmiştir. İlçenin merkezi, çarşısı kabul edilebilecek bir yeride oluşmamıştır. Kaymakamlık ve bazı kamu kuruluşları Buruk beldesinde/mahallesinde, Belediye hizmet binası Sofulu mahallesinde bulunmaktadır.

Yerleşim alanının bu kadar dağınık olması, buraya yerleşenlerinde tamamen kırsal kesimden gelip, tarıma ve hayvancılığa dayalı bir yaşam kültürü olduğu için yaşantısını aynı şekilde burada da devam ettirmektedir. Burada kent kültüründen bahsetmek mümkün değildir, şehircilik anlamında bu güne kadar TOKİ nin ürettiği birkaç projenin dışında herhangi bir yenilenme çalışması yada kentsel dönüşüm projesi bulunmamaktadır.

          Şehircilikte, zeminin/yerin jeolojik yapısının elverdiği ölçüde dikey büyümesi esastır, yatay büyümek istisnadır yada yatay büyüme yapılaşmanın % 15-20 sini geçmemelidir,    Sarıçam’a bakıldığında tamamen yatay büyümedir, tarım arazileri imara açılıp seyrek yoğunluk da verildiğinden yapılan tek katlı- çift katlı bahçeli konutlarla adeta tarım arazileri heba edilmekte, hizmet alanı genişlemektedir.

Bunun sonucu olarak da yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi alt yapı maliyetinin de çok daha yüksek olması kaçınılmazdır. İşte Sarıçam ilçesi buna tipik bir örnektir. Tek tek her eve yol, su, elektrik getirmek nere, 15-20 ailenin yaşadığı bir apartmana aynı hizmeti vermek nere, Sarıçam’ın bir tarafı Baklalı beldesi/mahallesi, bir tarafı Çınarlı mah. Ç.Üniversitesi, Menekşe mahallesi ikisinin arasında yaklaşık 20 km mesafe var. Bu belde ve köylerde şehir merkezi olarak addediliyorlar, orta büyüklükteki bir il merkezinden büyük bir alanı kapsıyor.

 Bu dağınık yerleşimden dolayı Adana’da ki diğer belediyelerin de iki yakası bir araya gelmiyor. Bu kadar dağınık bir ilçe olmasından dolayı mevcut belediyenin verdiği hizmet de İl özel idaresinin köylere verdiği hizmete benziyor.

Diğer taraftan ilçe merkezi olarak kabul edilen bu mahallelerde hayvancılık yapılıyor (koyun, keçi, sığır sürüleri ve her türlü kümes hayvanı yetiştiriliyor) mahalle içlerinde hayvan pisliği kokusundan geçilmiyor. Sarıçam öyle bir çelişkiler yumağı ki, şehir desen şehre benzemiyor, köy desen köye benzemiyor.

Sarıçam belediyesinin sınırların belirlenmesinde Sayın Belediye Başkanın etkin bir rolünün olduğunu sanmıyorum.

Ancak Sayın Başkan bu mevcut durumu bilerek aday olup seçimle Başkan olmuştur. Bu mevcut durumu dağınık ileri sürerek başarısızlığı örtbas etme yada başarı gibi gösterme lüksü de yoktur. Her şey ortada, bu dönemde akılda kalacak ciddi bir marka proje hayata geçirilebildi mi, ben hatırlamıyorum.

Şehircilik/kentleşme anlamında bir dönüşüm çalışmaları bulunmamaktadır. Eski beldelere kısmi olarak yapılan parke yollar ve birkaç çocuk parkının ötesinde, Sayın Başkan son günlerde İller bankasının kredi desteği ile temeli atılan Hizmet binasının tanıtımı ile bir dönemi kapatacak gibidir.

Belediyelerin görevleri ilgili kanunlarda açıkça belirtilmiştir. Bu durum Türkiye’deki tüm mahalli idareler/belediyeler için geçerlidir. Belediyeler kanunun verdiği bu yetki ve görevlerini yerine getirmekle/uygulamakla yükümlüdürler. Ancak belediyelerde öncelikler ve beklentiler sıralaması yapıldığında her belediyede farlılıklar ortaya çıkar. Örneğin Sarıçam da yaşayan insanların öncelikli beklentileri ile Seyhan ilçesinde yaşayanların öncelikli beklentileri farklı olabilir. Öncelikler konusunda her belediyenin yeri-konumu, sosyo - ekonomik durumu gibi birçok faktör rol oynar.

 Bize göre Sarıçam da yapılması gereken öncelikleri;

1- Her belediye için en öncelikli konu sokak ve çevre temizliğidir. Sarıçam belediyesinde verilen hizmet çok yetersiz her taraf evsel atıklarla dolu. Belediyenin göstermelik değil doğru dürüst bir temizlik hizmeti verilmelidir. Sokaklar ve yollar günlük olarak temizlenmeli, çöpler alınmalı,

2- Büyükşehirle koordineli olarak çalışıp mevcut imar planları gözden geçirilip konut yoğunluğu artırılmamalıdır. Şehirde oturmayı tercih ediyorsan apartman hayatını benimseyeceksin ilkesine uygun hareket edilmeliydi, Kesinlikle tarım arazileri imara açılmamalı.

3- Mahalle içlerinde evlerin arasında hayvancılığa ve besiciliğe müsaade edilmemelidir. Hayvancılık ve besicilik yapan bu insanları mağdur etmeden bir orta yol bulunmalı..

4- Sarıçam da Kentsel dönüşüme bir yerden başlanmalı, Seçim arifesinde kaçak yapılaşmaya göz yummamalıdır.

5-  Gençler için mahallelere  ortak alanlara basket, voleybol ve futbol sahaları yapılmalı,en az bunlardan biri yapılmalı.

 Sarıçam haklıda, kendisini yönetecek kişiyi seçerken, sloganlara kapılmamalı, iyi tahlil/analiz etmeli sizden, bizden, şundan, bundan gibi birtakım yakıştırmalara bağlanıp kalmamalı, aday olan kişide belediyecilik, şehircilik anlamında bir kapasitesi var mı, ona bakmalı bu kişi bu görevi yapabilir mi, üstesinden gelebilir mi, Seçilecek kişide aranacak en önemli vasıf, dürüst, dürüst olduğu kadarda başarıp başaramayacağı noktasında irdelenmelidir. Yoksa yanlış kişileri seçip bir 5 yıl daha heba olmasın.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kasım saylan
12 Kasım 2013 Salı 05:17
05:17
bir dost diyen arkadaş yazılanların yanlış yeri neresidir. siz sarıçamda mı otuyorusunuz. yani burada durum tespiti yapan yazar gayet net bir şekilde sarıçam ın makus talihini bizatihi özenerek anlatmış. ve gayet güzel anlatmış. gazeteciliği de oyunca yapmamış
78.164.3.84
bir dost
08 Kasım 2013 Cuma 22:44
22:44
Daha fazla iftira bulamadin mi resmen sallamışın.yer boş kalmasin diye yazmışın.sizin gibiler yazar oluyo.gazetecelikte oyuncak oldu.
85.99.153.133
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim